A tojáslikőr nyomában
Krémesen sűrű, édes és valósággal itatja magát a gyönyörű sárga ital, amely húsvétkor és karácsonykor szinte elmaradhatatlan kelléke az ünneplésnek.
MI KÖZE AZ AVOKÁDÓNAK A TOJÁSLIKŐRHÖZ? A tojáslikőrnek vagy hozzá hasonló tojással készült italoknak a világ számos részén komoly rajongó tábora van. Ez a sűrű, krémes, szinte kanalazható likőr mégis talán Európában a legkedveltebb. Üvegekbe töltve számos márkanéven kerül forgalomba, a címkén gyakran díszeleg az advocaat felirat. Ez a legkevésbé sem fantázianév (még csak a latin advocatus, ügyvéd jelentésű szóhoz sem köthető), hanem az avokádó és a tojáslikőr különös kapcsolatát mutatja. Valószínűleg kevesen tudják, mi is lehet e mögött.
ÍGY KEZDŐDÖTT… A tojáslikőr, ahogy ma ismerjük, 19. századi találmány, az alapötlet azonban a 17. századi Dél-Amerikából került a kontinensre. Európai hódítókat kínáltak egykor a mai Brazília őslakói egy különlegesen krémes, alkoholos frissítővel. Avokádó, rum, valamint nádcukor keveréke volt a helyiek abacatéja. Hogy mi is az abacate? Régiótól függően spanyolul abacaténak, aguacaténak, avocadonak is hívják az avokadót, ami az európaiak számára különlegesen ízletes italnak az alapját képezte. Az advocaat pedig a gyümölcs flamand elnevezése. De milyen kapcsolat alakult ki Belgium és Brazília között az avokádó mentén?
AVOKÁDÓ HELYETT TOJÁS? Egy 19. századi antwerpeni pálinkafőző, bizonyos Eugen Verpoorten (1815-1888) szakmai érdeklődését igencsak felkeltetette a dél-amerikai ital. Kísérletet tett hát az elkészítésére. Brazíliától távol avokádó híján tojássárgájával helyettesítette a krémességért felelős összetevőt. Mindez már nem is Belgiumban, hanem a Németország nyugati határánál fekvő Heinsberg nevű városkában történt. Az 1876-ban itt saját likőrgyárat alapító Verpoorten tökéletesítette a sűrű tojáslikőr receptúráját, így üzemi körülmények között is előállítható lett, az eredeti recepten máig nem változtattak utódai. A jelenleg is családi tulajdonban (az ötödik generáció tagjának irányítása alatt) álló világhírű üzem 1952 óta Bonnban működik. Ma már a nevezetes ital mellett tojáslikőrös desszerteket, jégkrémeket is gyártanak és szállítanak a világ minden tájára – saját márkanévvel ellátva.
EGGNOG=TOJÁSLIKŐR Közép-amerikai gyökerekkel rendelkezik a nem csupán angolszász országokban kedvelt, de ott igazi karácsonyi italnak számító, tojáslikőrhöz hasonló tojásflip, tojáspuncs vagy eggnog. A tojásból, tejből vagy tejszínből, továbbá cukorból és alkoholból álló sűrű italt nagyobb poharakban melegen vagy forrón, de hidegen is szívesen fogyasztják. Elődjét, a tojásból, tejből, rumból, vaníliából és cukorból kevert rompopét a 17. század folyamán már ismerték a mexikói Pueblában, ahonnan aztán némi átalakulással (a rumot pl. gyakran brandy-re vagy whisky-re cserélve) eggnogként terjedt el világszerte – és természetesen napjainkban az év minden szakában kapható. Belgiumban, Hollandiában, Németországban és Ausztriában – Európa talán ezen országaiban rendelkezik a legnagyobb hagyományokkal a tojáslikőr-fogyasztás –, rajongói úgy tartják: a karácsony a melegen vagy forrón kortyolandó tojásflip ideje, a húsvét pedig a tojáslikőré!
TOJÁSLIKŐR HÁZILAG A tojás (és nem csupán a húsvéti piros tojás) sok évezredes, kiterjedt szimbólumrendszerrel rendelkezik. Alapvetően a teremtés, keletkezés, újjászületés kapcsolódik hozzá. Nem véletlen, hogy tavasszal különösen nagy jelentősége van a tojással készült ételeknek és italoknak. Talán az 1980-as években indult először Magyarországon is valóságos receptverseny (bár akkoriban senki sem nevezte így) a házilag készíthető tojáslikőrök között. Majd’ minden családban akadt egy kollégáktól, rokonoktól, szomszédoktól beszerzett szupertitkos és elsőrangú italt eredményező leírás. A kezdeti lelkesedés évek alatt alábbhagyott ugyan, de ma is sokan készítenek ünnepi alkalmakra házi tojáslikőrt.
A HÁZI KÉSZÍTÉSŰ LIKŐR TITKA A titok a nagyon friss, egészséges tojásban és a jól megválasztott alkoholos összetevőben rejlik – ezekre már csak azért is érdemes különös figyelmet fordítani, mert a tojás nyers állapotban kerül a likőrbe és az sem mindegy, milyen tisztaságú, erősségű és minőségű alkohollal elegyedik. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a saját gyártmányú likőr hűtőszekrényben elkészítési módtól és az összetevők minőségétől függően 1-2 héttől akár fél évig is tárolható biztonsággal. A sokféle recept közül csak azzal érdemes próbálkozni, amely legalább 10 %-ban (de 20 %-nál nem nagyobb arányban) tartalmaz alkoholt, ellenkező esetben sokféle probléma (romlás) merülhet fel. Mindezt figyelembe véve akár néhány héttel az ünnepek előtt érdemes nekilátni egy-egy jól bevált receptnek, hogy tökéletes legyen a poharakba kerülő krémlikőr – már ha marad az ünnepekig belőle☺!
A tojáslikőrt nem csak aperitifként lehet fogyasztani, hanem akár desszertkészítéshez is felhasználható! A fantasztikusan finom tojáslikőrös kekszünk is ezzel készült.
Forrás: Kollár Csaba