A tojás kívülről-belülről
Nemcsak a tojás, hanem a héja is olyan anyagokból épül fel, amely élettanilag jelentős szerepet tölt be: rendkívül magas kalcium-, és fluortartalmának köszönhetően a tojáshéj alkalmas arra, hogy meggátolja a csontritkulást és a fogszuvasodást.
A felhasznált tojás héját tehát ne dobjuk ki, hanem (kívül-belül alaposan megmosva, fertőtlenítve, majd leöblítve) szárítsuk meg, és darabokra törve kávédarálón őröljük púder finomságúra. Kenyérsütéskor vagy sütemények készítésekor keverjünk 1 kávéskanállal a tésztába, így megóvhatjuk magunkat azoktól a betegségektől, amelyek a kalcium hiány következtében léphetnek fel. Magyarországon gyakori betegség a csontritkulás, emiatt nem csak a tojás, hanem a tojáshéj fentebb leírt szerinti fogyasztása is ajánlott, ami alkalmas a megelőzésre, mert a hazánkban általában fellelhető élelmiszerek közül a szervezet jó kálcium-háztartásához nélkülözhetetlen D-vitaminnak is a legkiválóbb forrása.
Meg kell mosni a tojást?
Annak ellenére, hogy a tojáshéjon baktériumok telepedhetnek meg, nem szabad előre megmosni, mivel ezáltal megsérülhet a héjon található védőréteg, amely a baktériumok a tojás belsejébe történő bejutását akadályozza meg.
Emiatt a tojások megmosása csak közvetlenül a használat előtt javasolt!
Tudtad?
– Hazánkban a tojáshéj festés már néphagyománnyá nőtte ki magát, ugyanis húsvétkor a tojások héjának ez az egyik legelterjedtebb felhasználási módja, sőt napjainkban erre külön művészeti ág alakult ki a legkülönfélébb hímes tojások megalkotásával.
– Egy 2022-ben végzett kérdőíves megkérdezés szerint a magyar vásárlók számára a tojásfogyasztás során a legfontosabb tényezők a sérülésmentesség, a frissesség, valamint a tojás tisztasága és sárgájának, illetve fehérjének az állaga, míg az előállítás módja, a tojáshéj színe kevésbé befolyásolja döntéseiket tojás fogyasztása során.
Forrás: Készült a Tojáskisokos és Szőllősi – Kertész-Molnár (2022) tanulmánya alapján.