Tippek a tojás biztonságos elkészítéséhez
Ahogyan már az előző blogbejegyzéseinkben is említettük, a tojás az egyik legsokoldalúbban felhasználható alapanyag a konyhában, legyen szó rántottáról vagy házi süteményekről. Érdemes azonban kiemelt figyelmet fordítani a tojások helyes kezelésére és tárolására, ugyanis a helytelen kezelés számos egészségügyi kockázatot jelenthet. Emiatt kiemelten fontos, hogy tisztában legyünk azokkal a szabályokkal és praktikákkal, amelyek garantálják számunkra a tojások biztonságos elkészítését.
Íme néhány praktikus tipp, hogy a rántotta és a házi majonéz ne csak ízletes, hanem biztonságos is legyen:
1. A vásárlás
Minden a bevásárlásnál kezdődik. Vásárlásnál ellenőrizd, hogy a tojások héja ép és tiszta legyen. Az Európai Unióból származó tojások héján feltüntetik a tojások származására vonatkozó információkat, a tartási rendszert, valamint az állattartó tojótelep kódját, a csomagoláson pedig további információkat a tojások minőségi és súlykategóriájáról, valamint a tárolási javaslatokról is. Ezek az információk garantálják a megbízhatóságot.
Ne felejtsd el megnézni a csomagoláson a minőségmegőrzési időt, amely megmutatja, meddig maradnak frissek a tojások – ez a tojásrakástól számítva legfeljebb 28 nap lehet.
A helyi piacon vásárolt tojások esetében a fogyasztók találkozhatnak jelölés nélküli tojásokkal is, mivel a jelölési kötelezettségek nem vonatkoznak az 50-nél kevesebb tojótyúkot tartó termelőkre, azonban az értékesítés helyén ezen termelőknek is fel kell tüntetniük a nevet és a címet (1).
2. Tárolás
Miután hazaérsz, helyezd a tojásokat a hűtőbe az eredeti csomagolásukban. Ez megóvja őket a hőmérséklet-ingadozásoktól és más élelmiszerek szagának átvételétől. Fontos: a tojásokat ne mosd meg, mielőtt a hűtőbe teszed őket, mert ez eltávolíthatja a héj természetes védőrétegét, amely védelmet nyújt a baktériumok ellen. Ha szükséges, közvetlenül felhasználás előtt tisztítsd meg őket. Fontos, hogy a tojásokat a hűtőszekrény középső polcain tárold, ahol a hőmérséklet egyenletesebb.
3. Kezelés
Főzés közben fontos szem előtt tartani néhány alapvető biztonsági szabályt:
– A tojások felhasználása előtt mindig alaposan moss kezet.!
– Inkább külön edénybe törd fel a tojásokat először és ne abba a tálba, amelyben az ételt készíteni fogod.
– A tojássárgája és a fehérje elválasztásához ne használd a tojáshéjat; a legbiztonságosabb, ha valamilyen eszközt alkalmazol az elválasztáshoz.
4. Főzés
A nyers vagy alul főzött tojás ideális táptalaj a baktériumok számára, ezért ügyelj rá, hogy alaposan megfőzd az elfogyasztani kívánt tojást. Az omlettek és más tojásételek belső hőmérsékletének el kell érnie legalább a 75 °C-ot, ahhoz, hogy az esetlegesen jelen lévő baktériumok elpusztuljanak.
Főzés után ne hagyd a tojásételeket hosszú ideig szobahőmérsékleten. Ha nem fogyasztod el azonnal, tárold az ételeket hűtőszekrényben, és igyekezz 24 órán belül elfogyasztani őket.
Az omlettek és tojásételek megfelelő tárolása elengedhetetlen.
EXTRA TIPP! Ha házi majonézt készítesz, adj hozzá egy kis ecetet vagy citromlevet, amely segít megőrizni a tojás állagát és biztonságossá teszi. A majonézt mindig hűtve tárold, és csak a fogyasztás előtt vedd ki a hűtőből.!
Végezetül összefoglaljuk Nektek a tojástárolás, tojásos ételek készítésére vonatkozó tippjeinket, ötleteinket és praktikáinkat:
– Amennyiben tiszta a tojás, nem kell a felhasználás előtt megmosni, ugyanis megsérülhet a tojás természetes, külső rétege, így bekerülhetnek a baktériumok a tojás belsejébe.
– Ha mégis szennyezett a tojás, szárazon tisztítsd meg.
– A tojást száraz, hűvös helyen (70-80% páratartalom, 2-18°C) vagy hűtőszekrényben tárold.
– Tojásfőzéshez mindig friss tojást használj. A tojás frissességét közvetlenül a felhasználás előtt vízbemerítéssel ellenőrízheted. A friss tojás lesüllyed, az állott tojás pedig lebegni kezd a víz felszínén. Amennyiben a tojás nem friss már, külön csészébe feltörve és érzékszervekkel ellenőrizve használd fel. Ha a fehérje zavaros vagy a sárgája elfolyósodott, vagy a színe, szaga nem megszokott, ne használd fel.
– A krémekhez és a majonézhez csak teljesen friss tojást használj! A feltört tojást ne tárold, igyekezz minél előbb felhasználni.
– A tojásos ételeket alaposan süsd meg-főzd át, úgy, hogy belsejük is forró legyen (+75°C felett).! A rántottát is addig süsd, míg meg nem szilárdul, ugyanis az alapos sütés-főzés elpusztítja a baktériumokat, vírusokat.
– A főzött tojásos krémeket minél gyorsabban le kell hűteni, és az elkészült süteményt (krémes, képviselőfánk) hűtőszekrényben kell tárolni.
– Tojásos ételmaradékot nem célszerű tárolni. Ha mégis megmarad az étel, azt mihamarabb le kell hűteni és hűtőszekrényben kell tárolni. Már pár órányi szobahőmérsékleten való tárolás is veszélyes lehet!
– A megmaradt ételt át kell forrósítani a fogyasztás előtt, nem elég csak meglangyosítani, ugyanis az ételmaradékban a baktériumok már felszaporodhattak.
– Ha tojással dolgozol, többször moss kezet a főzés/sütés közben!
– A tojással érintkező eszközöket mindig mosogasd el!
Forrás: Amit a tojás jelöléséről tudni kell – Nébih és Élelmiszer-biztonsági jótanácsok tojásos ételek készítéséhez – Nébih