A tojás nyomonkövethetősége elengedhetetlen az élelmiszerbiztonság fenntartásához

 

Tudtad, hogy a tojás teljes útja – egészen a gazdaságokból való begyűjtéstől, az üzletekbe való eljutásig – teljes mértékben ellenőrzött és nyomon követett?

Bár bonyolultnak tűnhet, az Európai Termelési Modellnek köszönhetően minden egyes tojás nyomon követése nagyon egyszerű. 2004 óta a tojás forgalmazására vonatkozó előírások kötelezővé teszik, hogy minden friss tojást a héjára nyomtatott, élelmiszeripari tintával ellátott kóddal jelöljenek, amelyet a hatóságok a származási gazdasághoz rendelnek és amely azonosítja a gazdaságot és annak termelési rendszerét. A tojásoknak a gazdaság kódjával való megjelölésével minden termelő felelősséget vállal a tojások biztonságáért és minőségéért. Ez azt jelenti, hogy a hatóságok a teljes ellátási láncban nyomon követhetik az útjukat. Ha pedig élelmiszer-kockázatot gyanítanak, közvetlenül a tojás származási helyéig tudnak nyomozni és szükség esetén a lehető leggyorsabban beavatkozni. De akár a fogyasztók is tudnak tájékozódni a tojáson lévő kód alapján a tojás származásáról, Magyarországon például a Nébih honlapján.

Az európai tojások nyomon követése a tojástermelés minden szakaszában –  termelés, osztályozás, csomagolás vagy forgalmazás – megtörténik, ez biztosítja az optimális feltételeket az élelmiszerlánc egészében és garantálja az élelmiszerbiztonságot.

1. A nyomonkövetés a gazdaságokban kezdődik

Az európai tojáságazat a legmagasabb szintű minőségi és élelmiszerbiztonsági követelményeket, szabályokat alkalmazza. Minden baromfigazdaság kötelező nyilvántartást vezet a madarak létszámáról és származásáról, rendszeresen ellenőrzi a takarmány és a víz minőségét, valamint a napi szinten elfogyasztott takarmány és víz mennyiségét, az egyes rendszerek által termelt tojásokat és azok rendeltetési helyét, továbbá az egészségügyi ellenőrzéseket és az esetleges állatorvosi kezeléseket.

Mikor történt a tojás rakása? Hány éves a tojótyúk? Mikor érkezett a tyúk a gazdaságba? Milyen takarmányt kapott? Kinek adták el a tojást? Ezek mind olyan kérdések, amelyekre az európai tojásellenőrzési rendszer hatékonysága miatt választ kapunk. A rendszert folyamatosan ellenőrzik az egészségügyi és tojásforgalmazást felügyelő hatóságok.

2. A tökéletes tojás megtalálása: A vagy B minőségű tojás

Az osztályozó- és csomagolóközpontba érkezéskor a tojásokat a héjuk épsége és tisztasága, a légkamra magassága, a súlyuk és egyéb feltételek alapjánszétválogatják, minősítik. A forgalmazási rendelet előírja, hogy a csomagolóközpontokban ellenőrzéseket kell végezni az alábbi tényezőket megvizsgálva:

Az „A” minősítésű (friss) tojásnak az alábbi feltéleknek kell megfelelniük:

a) héj és kutikula: szabályos alakú, tiszta és sértetlen;

b) légkamra: magassága legfeljebb 6 mm, mozdulatlan; az „extra” minősítésűként forgalmazni kívánt tojások esetében azonban magassága legfeljebb 4 mm;

c) tojássárgája: lámpázáskor csak árnyék formájában látható, világosan megkülönböztethető határok nélkül, forgatáskor csak kis mértékben mozdul el, majd visszatér központi helyzetébe;

d) tojásfehérje: tiszta, áttetsző

e) csírasejt: nem észlelhető fejlettségű;

f) idegen anyag: nem megengedhető;

g) nemkívánatos idegen szag: nem megengedhető.

Az üzletekbe csak A osztályú tojások kerülhetnek, amelyek megfelelnek az Európai Unió által meghatározott fenti feltételeknek, azaz fogyasztásra alkalmasak.

Azok a tojások, amelyek nem felelnek meg ezeknek a követelményeknek (repedt, törött vagy szennyezett), a B osztályba tartoznak, és más rendeltetési helyekre kerülnek.

 3. Súlyosztályozás: XL-től S-ig

A fogyasztásra szánt étkezési tojásokat súly szerint osztályozzák.

XL – nagyon nagy: ≥ 73 g;

L – nagy: ≥ 63 g és < 73 g;

M – közepes: ≥ 53 g és < 63 g;

S – kicsi: < 53 g.

 4. Ismerd meg a tojások származásának azonosítására vonatkozó információkat!

Minden tojásra az élelmiszeriparban használható tintával nyomtatják rá azt a kódot, amely azonosítja a származási gazdaságot és tájékoztatja az egészségügyi hatóságokat és a fogyasztókat arról, hogy a tyúkot milyen tartásban nevelték.

Ezenkívül a friss tojásokon további információk is megtalálhatók, például a tojásrakás dátuma, a minőségmegőrzési ideje és a márkaneve, ezek révén a vásárlás időpontjában tökéletesen beazonosítható a termék, s így garantált minőséggel, nyomonkövethetőséggel és átláthatósággal érkezik hozzánk ez a szuperélelmiszer.

tojáscímke

5. Csomagolás

A tojás csomagolásának ütésállónak kell lennie és olyan anyagokból kell készülnie, amelyek megvédik a tojásokat az idegen szagoktól. Fontos, hogy a csomagolás száraz, tiszta és tökéletes állapotban maradjon, hogy a tojások kiváló minőségben jussanak el a boltokba és az otthonunkba.

Tudtad, hogy a friss tojásnak a tojásrakástól számított 28 napon belül az asztalodra kell kerülnie? Ez a minőségmegőrzési idő mindig fel van tüntetve a csomagoláson, így biztos lehetsz abban, hogy az általad megvásárolt termék friss.

A friss tojás csomagolása tele van hasznos és egyértelmű információkkal: a minőségi osztály (A), a súly, a tyúkok tartási rendszere, a tojást csomagoló vagy forgalmazó vállalat megnevezése, a tojáscsomagoló központ nyilvántartási száma, a héjon feltüntetett termelői kód jelentése, a minőségmegőrzési idő, valamint a fogyasztóknak szóló tárolási javaslat (a tojás hűtőszekrényben tárolandó).

Mi a helyzet a harmadik országokból behozott (Európai Unión kívüli) tojásokkal? Az ilyen tojások dobozán az egyik külső oldalon jól látható és olvasható betűkkel fel kell tüntetni a származási országot és a tartási rendszert, ha az megfelel az uniós előírásoknak. Ha nem, akkor azt is fel kell tüntetni, hogy „nem uniós szabványok” mentén termelték a tojást. Aazaz nem felel meg az uniós követelményeknek

6. Tárolás és elosztás

A tojás elfogyasztása előtt ugyanolyan magas szintű higiéniai és tojáskezelési gyakorlatokat kell alkalmazni, mint az azt megelőző szakaszokban. A tojások az üzletekben nincsenek hűtve, ugyanis a hirtelen hőmérséklet-változások vízkondenzációt okozhatnak a héjon, ami a tojás szennyeződéséhez vezethet! Ez az oka annak, hogy a tojásokat az üzletekben nem tartják hűtőben.

Miután megvásároltad, ez a tápláló élelmiszer már készen is áll a fogyasztásra! Ne feledd, hogy minél frissebb a tojás, annál jobb a minősége. Bár az üzletekben nem hűtik a tojást, otthon érdemes a hűtőszekrényben tartani, hogy megőrizze értékes tulajdonságait. A tojást és a belőle készült ételeket pedig érdemes megfelelő ideig és hőmérsékleten kezelni. Jó étvágyat kívánunk hozzá!

Források: 1, 2, 3 és 4

Kövessen minket!

kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦