Első a biztonság: hogyan kell tárolni és kezelni a tojásokat (különösen nyáron)?
A tojások biztonságos tárolása és kezelése alapvető fontosságú.
Az Európai Termelési Modell garantálja az asztalunkra kerülő tojások minőségét és biztonságát. Ezt szigorú ellenőrzési és felügyeleti intézkedésekkel érjük el a különböző szakaszokban: a gazdaságban történő termeléstől, a szállításon, osztályozáson, csomagoláson át egészen a forgalmazásig.
Tojásvásárláskor fontos betartani néhány alapvető ajánlást a tojás minőségének és biztonságának megőrzése érdekében, különösen nyáron.
Mielőtt felhasználjuk a tojást főzéshez, ellenőrizzük, hogy tiszta-e, és nincs-e repedés vagy törés a héján. Dobd ki a törött tojásokat, mert amint a héj védelme megszűnik, a tojás tartalma könnyen szennyeződhet a környezetből származó baktériumoknak köszönhetően!
Azokat a tojásokat pedig, amelyeken repedések (azaz repedések a külső héjon, de nem a belső tojáshéjon) vagy szennyeződések vannak, 75 °C felett kell hőkezelni.
A tojás a környezetből szagokat és illatokat szívhat magába.
A tojás a hűtőszekrényben lévő más élelmiszerek szagát és ízét is magába szívhatja, mivel a héja porózus. Ezért fontos, hogy lehetőleg a saját csomagolásukban tároljuk őket, távol a nedvességtől vagy a jellegzetes illatú ételektől (hagyma, sajt, kolbász, stb.).
Kerüld a nyers vagy nem kellően megfőtt tojás fogyasztását, vagy azokat közvetlenül az elkészítés után fogyaszd el, hogy elkerüld a szennyeződés kockázatát! Nyáron süsd meg jól a rántottát, és ne hagyd a hűtőszekrényen kívül a majonézt vagy a tojással főzött ételeket, mivel a magas hőmérséklet kedvez a baktériumok elszaporodásának.
Röviden összefoglalva, az Európai Unió gazdaságaiban a tojásokat a legszigorúbb (termelési) feltételek mentén termelik, annak érdekében, hogy a legnagyobb biztonsági garanciával kerüljenek otthonainkba. Fogyasztóként a mi felelősségünk, hogy megfelelően kezeljük a tojásokat és megvédjük őket a szennyeződésektől. A szalmonella egy olyan betegség, melyet az élelmiszerek közvetíthetnek, ha azokat nem megfelelően készítik el vagy kezelik. A nem megfelelő kezelés legfőbb kockázata ez a betegség lehet. Ezt inkább kerüld el és élvezd a tojást számos ízletes és tápláló elkészítésben anélkül, hogy szükségtelen kockázatot vállalnál. Hogyan?
Kövesd az alábbi 10 tippet a tojás minőségének megőrzéséhez és biztonságos kezeléséhez!
1. Vásárláskor kerüld azokat a tojásokat, amelyek héja repedezett, szennyezett vagy törött!
2. Vedd figyelembe a dobozon feltüntetett minőségmegőrzési időt. Ez azonban nem egy szigorú dátum, a tojás néhány nappal később is elfogyasztható, ha jól van tárolva, ép a héja, és jól megfőtt!
3. Amikor hazaérsz, tedd be a tojást a hűtőszekrénybe!
4. Tárolás előtt ne mosd meg a tojást, mivel ez eltávolítja a héj természetes védőrétegét, és növeli a szennyeződés kockázatát!
5. A tojásokat a hűtőszekrény középső polcán tároljd, ahol a hőmérséklet egyenletesebb. Ne tárold őket az ajtóban, mivel ott a hőmérséklet jobban ingadozik!
6. Tartsd a tojásokat az eredeti csomagolásukban, hogy megvédd őket a hűtőszekrényben a nedvességtől, a hőmérsékletváltozásoktól és a szagoktól!
7. Moss kezet a tojások kezelése előtt és után!
8. Ne törd fel a tojásokat közvetlenül abba a tálba, amelyben az ételt készíteni fogod. Törd fel egy külön tálba vagy edénybe, mielőtt hozzáadnád az ételhez!
9. Ne hagyd a tojást vagy a tojásos ételeket két óránál hosszabb ideig szobahőmérsékleten, különösen a nyári hőségben!
10. Ne válaszd el a tojás sárgáját a fehérjétől magával a héjjal. Használj erre a célra kialakított tiszta konyhai eszközöket!
Ne feledd! Az élelmiszerek higiénikus megőrzése és kezelése a konyhában garantálja az élelmiszerbiztonságot.
10 tipp a tojás biztonságos tárolásához és kezeléséhez
1. Ne vásárolj repedt, piszkos vagy törött tojást!
2. Amikor hazaérsz, tedd a tojásokat a hűtőszekrénybe!
3. Tárolás előtt ne mosd meg a tojásokat, mivel ez eltávolítja a héj természetes védőrétegét!
4. A tojásokat a hűtőszekrény középső polcán tárold, ahol a hőmérséklet egyenletesebb!
5. Tartsd a tojásokat eredeti csomagolásukban, hogy megvédd őket a nedvességtől, a hőmérsékletváltozásoktól és a szagoktól!
6. A tojás kezelése előtt és után moss kezet!
7. Tartsd szem előtt a minőségmegőrzési időt, de ne feledd, hogy ez nem a fogyaszthatósági idő. A tojás néhány nappal később is fogyasztható, ha megfelelően tárolták!
8. Ne törd fel a tojást közvetlenül abba a tálba, amelyben az ételt elkészíted. Tedd azt egy külön tálba vagy edénybe!
9. Ne hagyd a tojást vagy a tojásos ételeket két óránál tovább szobahőmérsékleten, különösen nyáron!
10. Ne a tojás héját használd arra, hogy szétválaszd a tojás sárgáját a fehérjétől! Használj erre a célra kialakított tiszta konyhai eszközt!