Európai tojás: a legjobb a tyúkoknak, a bolygónak és neked is

 

Mire épül az Európai Termelési Modell?

Mindig öröm egy olyan élelmiszert fogyasztani, amelynek garantálják a minőségét és biztonságát, mint például a tojást!

Kíváncsi vagy, hogy mit garantálnak a tojás esetében? A tojástermelők az állategészségügy, az állatjólét, a környezetvédelem és a minőség tekintetében is a legmagasabb szintű előírásokat követik, hogy minden egyes nap friss és egészséges tojásokat juttassanak a boltok polcaira. Az Európai Unióban több, mint 70 szabvány szabályozza az Európai Termelési Modell szerint megtermelt tojásokat (ETM).

Tudtad, hogy az Európai Unióban a tojások címkézése hasznos információkkal segíti a számodra megfelelő tojás kiválasztását? A címkéken feltüntetik a termelési rendszert, a frissességet, a méretet, a csomagolásban lévő tojások számát, a tyúktakarmány típusát és egyéb jellemzőket is. A boltokban többféle tojástípus közül választhatsz, és az európai tojások kötelező címkézése segít abban, hogy a számodra megfelelő tojást vásárold meg.

Tipp: Ha a tojásokat a hűtőszekrényben, a saját csomagolásukban tárolod, mindig kéznél lesz minden lényeges információ.

A nyomonkövethetőség az élelmiszerbiztonság garanciája: minden kereskedelmi célú gazdaságban termelt tojás héján fel kell tüntetni a termelési rendszert, a tojás származási országát, valamint a gazdaság nyilvántartási kódját. Így a lehető leggyorsabban kezelhetőek az esetleges egészségügyi kockázatok.

Ne feledd! A tojáshéjon kötelezően feltüntetett kód azonosítja a tojástermelő gazdaságot. A termelők a minőségmegőrzési időt is feltüntethetik.

Kíváncsi vagy, hogy milyen információ olvasható le az tojások címkéjéről? Most elmagyarázzuk Neked az alábbi ábrán!

tojáscímke

Tudj meg többet a termelési rendszerekről!

Szeretnéd megtudni, hogyan állítják elő az Európai Unióban termelt tojásokat? A termelési rendszer a csomagoláson és a tojásra nyomtatott kódon (első számjegy) is fel van tüntetve.

Az EU négyféle tojótyúktartási módot engedélyez. Azok a tojáselőállító gazdaságok, amelyek megfelelnek az adott termelési rendszer előírásainak, hivatalos engedéllyel és nyilvántartási számmal rendelkeznek. Az Európai Unióban termelt tojások, függetlenül a termelési rendszertől, ugyanazokat az objektív minőségi garanciákat nyújtják. Az egyes rendszerek különböző költségekkel és eltérő eladási árakkal járnak.

Az Európai Unióban működő tojótelepek a legszigorúbb jóléti és egészségügyi előírásokat követik. Egyetlen tartási típus vagy termelési rendszer sem biztosít magasabb állatjólétet, minőséget vagy táplálkozás-élettani előnyt a többinél. A madarak jólétéhez nélkülözhetetlen a gazdaság szakemberei által végzett lelkiismeretes munka.

Amikor európai tojást vásárolsz, biztos lehetsz benne, hogy már a tojás származásától kezdődően garantáltan magas minőségű.

Mi jellemző a különböző tartási rendszerekre?

Biotartás (0): A gazdaságok az uniós előírásoknak megfelelően biotartást folytatnak, amelyet az Ökológiai Mezőgazdasági Szabályozó Tanácsok tanúsítanak. A tartási körülmények hasonlóak a szabadtartású tyúkokéhoz: a tyúkok napközben szabadban tartózkodhatnak és biotermesztett takarmányt kapnak. Speciális szabályok vonatkoznak a gazdaságok méretére, a madarak tartására és az egészségügyi ellenőrzésre, valamint a címkézésre vonatkozóan. A csomagoláson a „biotojás” felirat látható, és a tojások „biológiai”, „organikus”, „bio” vagy „öko” elnevezéssel is forgalmazhatók. A 0 kóddal jelölik a biotartásban tartott tyúkoktól származó tojásokat. Az EU ökológiai termelési pecsétjét is fel kell tüntetni a tojásokon.

Szabadtartásban tartott tyúkok (1): A gazdaságok a tyúkokat szabadtéri kifutókkal ellátott tyúkólakban tartják, amelyek területe madaranként legalább 4 m2. A tyúkólban a tyúkok számára ülőhelyeket, tojófészkeket, valamint táplálékkereső és csipegető anyagokat biztosítanak, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy szabadon kapirgálhassanak. Az etetéshez és az itatáshoz is biztosított számukra a megfelelő felszerelés. A piacon a csomagoláson a „szabad tartásból származó tojás” felirat szerepel, amelyet 1-es kóddal jelölnek.

Alternatív tartásban tartott tyúkok (2): A tyúkok szabadon mozoghatnak az tyúkólban, amely általában többszintes és minden szükséges felszereléssel rendelkezik a madarak jólétének biztosítása érdekében: magában foglalja az ülőhelyeket a kakasülőkhöz, fészkeket a tojások tojásához, valamint területeket a táplálkozáshoz és a csipegetéshez. Az etetők és itatók mennyisége a befogadott állatok számához van igazítva. A csomagoláson a „Alternatív tartásban tartott tyúkok” megjelölés található. A tojáson feltüntetett kód első számjegye a 2-es.

Berendezett, kiscsoportos tartásban tartott tyúkok (3): A tyúkokat kiscsoportokban, feljavított ketrecekben tartják, amelyekben madaranként legalább 750 cm2 felület áll rendelkezésre. Ezek a ketrecek ülőkékkel, tojófészkekkel, körömreszelőkkel, ásó- és csipegető anyagokkal, valamint etetőkkel és itatókkal biztosítják a madarak szabad kapirgálását. A csomagoláson a „berendezett, kiscsoportos tartásból származó tojás” felirat olvasható és a tojáson feltüntetett 3-as kód jelöli.

Az EU-ban engedélyezett tartási rendszerek biztosítják a madarak jólétét. Minden fogyasztói igényt kielégítő tojás megtalálható a piacon, így kiválaszthatjuk azt, amelyik legjobban megfelel az ízlésünknek. Az európai tojáságazat folyamatosan fejlődik, hogy egyensúlyt teremtsen a termelés hatékonysága, az állatok jóléte, a tojások minősége, a fenntarthatóság, valamint a fogyasztók és a társadalom igényei között.

Ezen információk birtokában most már kiválaszthatod Te is a számodra megfelelő tojást!

Források: 1, és 3

Kövessen minket!

kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦