1. Tojásminőség az Európai Unióban

A tojásra vonatkozó uniós forgalmazási előírások célja a az eladásra kerülő tojás kiváló minőségének biztosítása, a fogyasztók védelme és a szabványok egységességének biztosítása az EU piacán. Az uniós szabályozás részletes követelményeket határoz meg, amelyeknek a tojástermelőknek meg kell felelniük ahhoz, hogy tojást forgalmazhassanak az EU-ban. Ezek jellemzően a következőkre összpontosulnak:

– hogyan jelöljük a tojásokat és a tojáscsomagolását (doboz/címke),

– hogyan osztályozzuk a tojásokat minőség és súly alapján,

– a csomagolóközpontok működésére vonatkozó előírásokra,

– a csomagolás, a tárolás, a szállítás és a kiskereskedelmi értékesítésre történő előkészítés szabályaira.

2. Élelmiszerbiztonság

A mezőgazdaságra, az állattenyésztésre és az élelmiszertermelésre vonatkozó valamennyi uniós jogszabály és rendelet célja az egészség védelme. Az EU élelmiszerbiztonsági politikájának általános alapelve az integrált, a termelőtől a fogyasztóig tartó megközelítés. Számos rendelet szabályozza a teljes élelmiszer-előállítási és – feldolgozási láncot – beleértve a tojást is. Vannak speciális szabályok, amelyek kifejezetten a tojásra, a tojástermelésre vonatkoznak:

– a szalmonella és a zoonózis-kórokozók felügyeletére és ellenőrzésére irányuló egészségügyi intézkedésekre a teljes élelmiszerláncban;

– az állatok és tojások nyomonkövethetőségére és azonosítására, valamint a higiéniai feltételekre, amelyek garantálják a friss tojások és tojástermékek élelmiszerbiztonságát a termelőtől egészen a fogyasztóig;

– a melléktermékek kezelésére, a tojásban található lehetséges szennyező anyagok és szermaradványok határértékeire és ezen kritériumok betartására.

3. Állategészségügy és állatjólét

Az állategészségügy és az állatjólét az EU agrár-élelmiszeripari termelési politikájának kulcsfontosságú elemei. Az EU-ban a tojótyúkra vonatkozó állatjóléti előírások a világon a legszigorúbbak. Az egyes baromfibetegségekre vonatkozó felügyeleti és ellenőrzési intézkedések, mint például adott esetben az engedélyezett kezelések szabályozása hozzájárul az emberre átvihető betegségek megelőzéséhez és a kórokozók terjedésének megfékezéséhez.

4. Fenntarthatóság

A fenntarthatóság az EU agrárpolitikájának egyik pillére. A tojáságazat az egyik legkevesebb erőforrást igénylő állattenyésztési ágazat, mivel a modern tojótyúkok nagyon hatékonyan hasznosítják a takarmányt, és a tojástermelésnek alacsony a környezetterhelő hatása. A tojástermelő telepek vidéken találhatók, megélhetést és munkát teremtenek, csökkentik az elnéptelenedés kockázatát. Ráadásul tápláló és megfizethető élelmiszert biztosítanak a lakosok számára, amelyet a világon a legszigorúbb feltételek mellett termelnek az élelmiszerbiztonság, a környezetvédelem, valamint az állatok egészségének és jólétének tiszteletben tartásának figyelembe vételével az EU-ban. A tojás emellett friss és helyi élelmiszer, és nagyon kevés hulladékot termel az ellátási láncban.

Az ágazat tápláló és megfizethető élelmiszert biztosít a lakosság számára – (olyan) a világon fellelhető legszigorúbb feltételek mentén, melyek az élelmiszerbiztonság, a környezetvédelem, valamint az állatok egészségének és jólétének tiszteletben tartását biztosítják.

5. Táplálkozás és a tojás felhasználása

A tojás fogyasztása hetente többször ajánlott. A tojás kiváló fehérje-, vitamin- és ásványi anyag forrás és számos egyéb tápanyag megtalálható benne, mint például a kolin. Valamennyi tagállam hagyományos gasztronómiájában alapélelmiszernek számít. A tojás megfizethető és sokoldalú, könnyen tárolható és kezelhető, sokféleképpen elkészíthető, és bármilyen életkorban vagy fiziológiai állapotban fogyasztható.