Fenntartható gazdaságok, fenntartható tojások: Az Európai Termelési Modell globális különbséget teremt

 

Ha Te is elhivatott vagy a bolygónk védelme iránt és az egészséges élelmiszerek fanatikusának vallod magad, akkor a legjobb helyen jársz! Ma az európai gazdaságok tojástermelésébe fogunk betekintést nyújtani a fenntarthatóságra fókuszálva, amely az Európai Termelési Modell egyik alappillére!

Az európai baromfitartó telepek innovatív intézkedéseket vezettek be a környezeti lábnyomuk csökkentése érdekében. A napelemek telepítése; a vízpazarlás, a hulladék és a szennyező gázok kibocsátásának csökkentése és a melléktermékek újraértékelése mind-mind olyan intézkedések, amelyek megmutatják, hogy a tojástermelés fenntartható módon is lehetséges, ugyan az egyik legfenntarthatóbb mezőgazdasági termelés, de még ezen is lehet javítani anélkül, hogy a tyúkok egészségét és jólétét veszélyeztetnénk. Ehhez azonban elengedhetetlen a termelők alázatos és lelkiismeretes munkája!

A fenntarthatósági törekvések nemcsak a bolygónak, hanem a helyi közösségeknek és a gazdaságnak is kedvezőek. A környezeti lábnyom csökkentése és a hatékony termelési technikák alkalmazása által a gazdaságok hozzájárulnak a hosszú távú fenntartható fejlődéshez, a vidéki területek stabil gazdasági tevékenységéhez és a jövő generációinak jólétéhez – amely mindenkinek rendkívül kedvező!

A több, mint 40 000 tojótyúkot tartó gazdaságok emellett integrált környezetvédelmi engedéllyel rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy csökkentik a levegőbe kerülő károsanyag kibocsátást, a víz- és energiafelhasználást, valamint megfelelően kezelik a melléktermékeket és a hulladékot. A létesítménygazdálkodástól a trágyakezelésig ezek a gazdaságok az elérhető legjobb technológiákat (BAT) alkalmazzák, ami biztosítja a létesítmények kisebb környezeti terhelését! Hálával tartozunk a bolygónk védelméért!

Mi a legjobb elérhető technológia (BAT – Best Available Techniques)?

Ezek a leghatékonyabb és leginkább fenntartható technológiák az alábbi területeken:

1. Víz- és energiafogyasztás

Olyan gazdaságilag is fontos intézkedéseket foglal magában, mint az energiahatékony világítás és szellőzés, a megújuló energiaforrások (pl. napelemek) használata, a megfelelő világítási programok alkalmazása, valamint a vízszivárgások felderítése és javítása.

A vízhasználati nyilvántartás vezetése, a megfelelő és jól működő itatók alkalmazása, az udvarok tisztán tartása, valamint a szennyvíz csökkentése érdekében, a tisztítóvíz használatának minimalizálása szintén a legjobb elérhető technikák közé tartozik.

2. Takarmányozás

A tojótyúktelepeken tartott étkezési tojást tojó tyúkfajták nagyon hatékonyan hasznosítják a takarmányt. A tápanyagszükségletük fedezése elengedhetetlen ahhoz, hogy naponta egy tojást tojjanak. Ez a madarak életkorához és a tojástermelés intenzitásához igazított takarmányozással érhető el. Az étrend fehérjetartalmát minimális szintre állítják be, így megakadályozzák a felesleges nitrogén kiválasztását. A tojástermeléshez szükséges tápanyagok mellett esszenciális aminosavakat, valamint speciális ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmazó korrekciós anyagokat adnak a takarmányhoz a tyúkok anyagcseréjének javítása érdekében. A takarmány emészthetőségének javítása és a bélsárral történő foszforveszteség csökkentése érdekében enzimeket is hozzáadnak, ezáltal biztosítva a nyersanyagok lehető legjobb hasznosítását!

A takarmányozásban használt innovatív technológiáknak köszönhetően a tojástermelés ma még fenntarthatóbb, mint valaha. Jelenleg a baromfiknak a korábbinál kevesebb takarmányra van szükségük ahhoz, hogy több tojást tojjanak! Ez kisebb környezeti terhelést és hatékonyabb termelékenységet jelent. Valójában a tojást tartják a legalacsonyabb környezeti terheléssel járó állati eredetű élelmiszernek. Ez pedig a tojótyúkok genetikájának, egészségügyi állapotának, tartási rendszerének, valamint a takarmányozásnak és a gazdálkodás folyamatos fejlesztésének köszönhető.

3. Hulladékgazdálkodás

A gazdaságok minimális károsanyagkibocsátással rendelkeznek a termelési környezet folyamatos ellenőrzésének köszönhetően (különösen a zárt rendszerekben,), valamint a melléktermékeknek és hulladékoknak, például a törött tojásoknak, a gazdálkodókhoz és a végfelhasználókhoz szállított biocid termékek maradványainak, a gyógyszereknek és tartályaiknak, a világítótesteknek és a csomagolásoknak hatékony kezelésének köszönhetően. E tekintetben az egyik legjobb elérhető technológia közé tartozik a berendezett kiscsoportos tartás, mivel alkalmazásukkal a környezeti feltételek könnyebben ellenőrizhetők és kezelhetők, valamint a madarak kevesebb takarmányt fogyasztanak, mivel kevesebbet mozognak, így kevesebb tápanyagot használnak fel és kevesebbet bocsátanak ki a környezetbe.

Érdemes szót ejteni a gazdaságban keletkező egyik fő melléktermékről: a baromfitrágyáról. A baromfitrágya valójában egy titkos fegyver a talajminőség javítására. De hogyan is javítja a talajminőséget? A tyúkok trágyájában a nitrogén és egyéb tápanyagok mellett más olyan szerves anyag is található, ami a talaj termékenységének javításához nélkülözhetetlen elem. Ezért a baromfitrágya olyan szerves trágya, amellyel a talaj minősége javítható!

A trágyát általában a gazdaságok szállítják az arra jogosult gazdálkodóknak és gazdáknak.

Melyik a leghatékonyabb tartási rendszer?

Magyarországon a tojástermelés 79,5%-a berendezett, kiscsoportos tartásban történik, amely az Európai Unióban engedélyezett négy rendszer közül a leginkább fenntartható, mivel ugyanannyi tojás előállításához kevesebb erőforrásra (talaj, víz, takarmány, tyúkok, munkaerő stb.) van szükség, mint a többi rendszer (biotartás, szabad tartás és alternatív tartás) esetében.

Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy a tojástermelés és -fogyasztás a tudatos táplálkozás nélkülözhetetlen eleme. A tojás könnyen tartósítható, ezerféleképpen elkészíthető és termelése nem jár jelentős környezeti terheléssel, így a bolygónak és nekünk is nyerő választás.

Összefoglalva, a tojás- és baromfiágazat alapvető szerepet játszik a fenntarthatóbb és egészségesebb élelmiszertermelés felé történő elmozdulásban. Mi továbbra is a legfenntarthatóbb gyakorlatokra helyezzük a hangsúlyt, hogy hozzájáruljunk egy, mindenki számára jobb világ megteremtéséhez.

Források: 1, 2 és 3

Kövessen minket!

kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦