Hol és milyen típusú tojást vásárolnak a fogyasztók?
A tojás fő beszerzési helyei
Az Occurence legfrissebb felmérése szerint az egyes országokban (Spanyolországban, Franciaországban és Magyarországon) különböző preferált beszerzési helyszíneket különböztethetünk meg a tojásvásárlás tekintetében:
– Spanyolországban és Franciaországban a szupermarketek és a hipermarketek a legfőbb beszerzési helyek.
– Ezzel szemben a magyar fogyasztók a változatosabb vásárlási helyszíneket részesítenek előnyben. 10-ből 4 fogyasztó a termelői piacokat választja, míg 3 a diszkontokat, szupermarketeket vagy hipermarketeket.
Főbb vásárolt tojástípusok
A tartási módot illetően a fogyasztók mindhárom országban a szabad tartásból származó tojást részesítik előnyben, különösen Franciaországban (a francia fogyasztók több mint 80%-a állítja, hogy ezt a tojástípust vásárolja). Spanyolországban és Magyarországon 10-ből mindössze 1 válaszadó nem tudta megjelölni, hogy milyen tojástípust vásárol.
Honnan lehet tudni, hogy a megvásárolt tojás milyen tartásból származik?
- május 1-jétől a tojásokat kötelező megjelölni, kereskedelmi forgalomba csak olyan tojások kerülhetnek, amelyeket a tojásrakást követő 10 napon belül minősítenek, osztályoznak, jelölnek és csomagolnak.
A tojásokon lévő szám első karaktere a tyúk tartási módjára utal:
0: biotojás
1: szabadtartás
2: alternatív tartás
3: ketreces tartás
Nagyon fontos az utána következő betűjelzés, amely a származási országot jelöli. A Magyarországon termelt tojások esetében a HU jelzést használják. Az utána következő számsor a következők azonosítására szolgál: megye, állategészségügyi kerület, valamint az állattartó telep kétjegyű sorszáma, valamint az istállók száma.
A különböző tartásmódokat a ketrecméret, az etető-, és itatórendszer kialakítása, az alom jelenléte és mennyisége, a szabad kapirgálás, vagy szabadtéri kifutók lehetősége, valamint a takarmányozás határozza meg.
A legtisztább és a legbiztonságosabb tojás a ketreces tartásból származó tyúktól ered, mivel ilyenkor a megtojt tojás azonnal kigurul a ketrecből, nem érintkezik az állatokkal újból, és egyéb technológiai elemekkel is csak nagyon-nagyon rövid ideig. Ezzel szemben azonban a mélyalmos tartásban előfordul, hogy a fészek helyett az alomba tojik a tyúk, és így a tojás sokkal könnyebben piszkolódhat.
FONTOS! Annak, hogy a tyúk milyen technológiában termel (ketrec, szabadtartás, alternatív vagy biotartás) semmilyen hatása nincs, sem a tojás külső és belső színére, sem pedig a belső tartalmi értékeire.
Szeretnél többet tudni a fenntartható termelésről! Akkor olvasd el ezt!