Hozd ki a legtöbbet az ételekből a tojással!
Hozd ki a legtöbbet az ételekből! Használd fel Te is a tojás erejét!
Mindannyian felelősek vagyunk az élelmiszerpazarlás elleni küzdelemben. Otthon, a saját hűtőszekrényedben egy egyszerű és ízletes megoldás vár rád: a tojás. Számos tojásétel lehetőséget kínál arra, hogy újrahasznosítsd azokat a megmaradt ételeket, amelyek a kukában végeznék. A tojás felhasználása a kulináris lehetőségek széles tárházát nyújtja, így ízletes és tápláló fogásokat készíthetsz belőlük. Legyen szó rántottáról, omlettről vagy süteményekről, a tojás sokoldalú összetevőként a legegyszerűbb ételeket is különlegessé varázsolhatja.
Használd fel kreatívan a maradékokat!
Veled is előfordult már, hogy a maradék zöldség, kolbász, befőtt, hús vagy sajt ott lapult a hűtődben, de nem tudtad, hogy mit kezdj velük? Ha szeretnéd a legtöbbet kihozni az ételekből, a tojás a legjobb szövetségesed lehet a konyhában. Egy kis képzelőerővel és kreativitással könnyedén készíthetsz finom és tápláló ételeket ezekből a maradékokból.
Például a megmaradt zöldségekből színes rántottát készíthetsz, amelynek ízét egy kis reszelt sajttal még tovább fokozhatod. A húsok pedig tökéletes töltelékei lehetnek egy omlettnek vagy quiche-nek. Még a maradék tésztából vagy rizsből is ízletes frittata varázsolható néhány felvert tojás hozzáadásával! A tojás sokoldalúságának köszönhetően számtalan recept elkészíthető, amelyekkel elkerülheted az élelmiszerpazarlást.
Az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelem
Az élelmiszerpazarlás egy globális probléma, ugyanis évente elképesztő mennyiségű, tökéletesen jó állapotban lévő élelmiszert dobunk ki szerte a világon. Ez a pazarlás nemcsak a fenntarthatósági törekvésekkel ellentétes (hiszen a kidobott élelmiszer előállítása és hulladékként való kezelése rengeteg erőforrást igényel), hanem növeli az élelmiszerekkel kapcsolatos kiadásainkat is. Ezen túlmenően az évente kidobott több millió tonna élelmiszer negatívan hat a környezetre és csökkenti a lakosság megfelelő élelmiszer ellátását.
A világon megtermelt élelmiszerek körülbelül egyharmada a szemétben végzi vagy még azelőtt elvész, hogy a tányérunkra kerülne – állapította meg a spanyol Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozási Ügynökség (AESAN). A leggyakrabban pazarolt élelmiszerek közé tartozik a burgonya, a gyümölcsök és zöldségek, a halak, a gabonafélék, a hús és a tejtermékek.
A tojás kiváló szövetségesünk az élelmiszerpazarlás elleni küzdelemben. Egyrészt hosszú ideig tárolható, mivel a tojásrakás után közel egy hónapig megőrzi minőségét, másrészt sokoldalúan felhasználható a konyhai maradékok újrahasznosítására is. A tojás segítségével ízletes ételeket készíthetünk, miközben csökkenthetjük a környezeti lábnyomunkat. Emellett a tojás jelentős mennyiségű tápanyagot is hozzáad az ételeinkhez.
Főzés előtt mindig ellenőrizd a minőségmegőrzési időt és a FIFO rendszer (First In – First Out) értelmében az „elsőként be, elsőként ki” rendszer szerint fogyaszd el a hűtőben található élelmiszereket, tehát először azokat, aminek közeleg a lejárati ideje.
Felhasználási és minőségmegőrzési idő: mi a különbség?
A felhasználási és a minőségmegőrzési idő közötti különbség megértése fontos a pazarlás elkerülése érdekében. A felhasználási dátum azt jelzi, hogy az élelmiszer meddig fogyasztható el biztonságosan, míg a minőségmegőrzési dátum azt mutatja, hogy az élelmiszer meddig marad a legjobb minőségben, de még biztonságosan fogyasztható az adott dátum után is.
A tojások esetében a csomagoláson feltüntetett minőségmegőrzési idő a tojásrakástól számított legfeljebb 28 nap, feltéve, hogy a tojásokat megfelelően tárolták, héjuk ép és tiszta. A minőségmegőrzési idő után a tojások még fogyaszthatók, ha megfelelően meg vannak főzve, azaz 70 ºC felett.
Sülve, főve, a tojás felhasználás lehetőségének a tárháza végtelen! Hozd ki a legtöbbet az európai tojásból és élvezd a sokkal fenntarthatóbb és kreatívabb konyhát.
Ne hagyj semmit kárba veszni, hiszen a tojás ereje a kezedben van!