Legfontosabb tudnivalók a technológiával és a tojótyúkok takarmányozásával kapcsolatban

 

Berendezett kiscsoportos, mélyalom, szabad vagy biotartás?

 A tyúktartás technológiája (berendezett kiscsoportos, mélyalom, szabadtartás vagy biotartás) semmilyen hatást nem gyakorol a tojás külső és belső színére, sem pedig a beltartalmi értékeire.  Az ellenőrzött, üzemi körülmények között tartott tyúktojásnak az egyik legnagyobb előnye, hogy mindig friss, főként, ha magyar. Háztájiban jellemző, hogy a termelő összegyűjti a tojást, és hetente vagy kéthetente egyszer elmegy piacra. Az üzemi termelésben jogszabályi előírás és egyben mennyiségi „kényszer” is, hogy az egyik nap megtermelt tojás már másnap a boltok polcaira kerüljön. (Kivéve azokat a külföldi tojásokat, amelyeket először megutaztatják Európában.)

Egy 2022-ben végzett kérdőíves megkérdezés alapján a magyar vásárlók átlagosan kevesebb, mint fele (46%) informálódik az előállítás módjáról mielőtt tojást választ. Közülük legnagyobb arányban (56%) a szabadtartásos technológiából származó tojást részesítik előnyben és más alternatív technológiával szemben nagyobb arányban hajlandóak felárat fizetni érte, a ketreces tojás háttérbe szorul (Szőllősi – Kertész-Molnár, 2022).

 

Takarmányozás

A tojás beltartalmi paraméterei, a tojáshéj minősége és a sárgája színe csak és kizárólag a takarmányozástól függ. A tojáshéj alapszínét azonban a tyúk genetikája határozza meg: vannak fehér és barna héjú tojást tojó hibridek. A takarmány vízből, energiát szolgáltató (fehérje, zsír, szénhidrát) és nem szolgáltató anyagokból (ásványi anyagok, vitamin, illat- és zamatanyag) áll.  A tojás bizonyos értékének javításához megfelelően koncentrált és más-más összetételű takarmányt kell etetnünk a tyúkokkal. A tojáshéj esetében például erősítheti a héjszerkezetet, ha az állatok koncentráltabb takarmányt esznek. Az ilyen takarmányozásnak többek között az az oka, hogy nyáron a tojáshéja vékonyabb, mint télen. Az is megfigyelhető, hogy az idősebb tyúkok egyre vékonyabb héjú tojást tojnak, és ezért van szükség több kálcium bevitelre. Az ilyen célirányos tojástermelés csak tudatos, precíz takarmányozással, ellenőrzött körülmények között oldható meg. A takarmányozásnak nagy hatása van a tojássárgája színére. Közkedvelt a mély, narancs felé hajló szín. Ha a takarmány sok kukoricát vagy zöld alapanyagot (pl. füvet) tartalmaz, akkor a tojássárgája mélyebb, sötétebb színű, a szójaliszttől pirosassá válik, a lenmag viszont barnássá változtatja a színét. Magyarországon a kukoricaalapú takarmányozás volt a legelterjedtebb, ezért a vásárlók is ehhez a színhez ragaszkodnak. A tojás beltartalmi értékéhez azonban a színnek nincs köze. A szín miatt kedvelik sokan jobban a háztáji tojást. Ma már azonban a kukorica mellett sok olyan természetes anyag áll a rendelkezésre, amely nagyüzemi gazdálkodásban is biztosítja a tojás tartós, természetesen sárga színét.

Egy 2022-ben végzett kérdőíves megkérdezés szerint a magyar vásárlók számára a tojás fogyasztás során a legfontosabb tényezők a sérülésmentesség, a frissesség, valamint a tojás tisztasága és a sárgájának, illetve a fehérjének az állaga, míg az előállítás módja, a tojáshéj színe kevésbé befolyásolja döntéseiket tojás fogyasztása során (Szőllősi – Kertész-Molnár, 2022).

 

Forrás: Készült a Tojáskisokos és Szőllősi – Kertész-Molnár (2022) tanulmánya alapján

Kövessen minket!

kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦