Mit esznek a tojótyúkok Európában?

 

A tojótyúkok egy olyan kivételes táplálékot biztosítanak számunkra, amely alacsony kalóriatartalma mellett jelentős mennyiségű minőségi fehérjét, vitaminokat és alapvető ásványi anyagokat tartalmaz. De hogy miként érhető el ez a kiváló minőségű és egészséges összetétel? A tojás szuperereje részben az európai tojótyúkfarmokon alkalmazott takarmányozásban rejlik – itt kezdődik az általunk annyira kedvelt étel varázsa!

A baromfitakarmányozási szakértők gondosan választják ki a tyúktápok gyártásához használt összetevőket, hogy támogassák a madarak szervezetének optimális működését és a tojásrakást. A tyúkok étrendjét életkorukhoz és táplálkozási igényeikhez igazítják, annak érdekében, hogy mindig jól tápláltak legyenek. A teljes értékű tyúktakarmányok alapvető összetevői a gabonafélék és az olajos magvak, valamint a vitaminok és ásványi anyagok. Az egészséges, jól táplált tyúkok jó minőségű tojásokat tojnak. A környezetterhelés csökkentése érdekében a tápanyagpazarlás elkerülése is fontos tényező a takarmányok elkészítésekor.

Gondoskodó és kiegyensúlyozott takarmányozás

A tyúkok takarmánya főként gabonafélékből (kukorica, búza, árpa és zab), szója- és napraforgóőrleményből, növényi olajokból, vitaminokból és ásványi anyagokból áll. A tyúkok étrendjük nagyrészt növényi táplálékon alapszik.

A szabadban tartózkodó tyúkok (például a szabadtartásban vagy a biotartásban tartott) étrendje kiegészül a rovarokkal, növényzettel, sőt a talajból származó ásványi anyagokkal is. Ezek teszik ki az étrendjük több, mint 5%-át.

A tyúkok számára olyan ásványi anyagokat biztosítanak, mint a kálcium és a foszfor, valamint a vitaminok közül a D-vitamin, amelyek védik a madár csontozatát és elősegítik a jó minőségű, erős héj kialakulását.

A fő összetevőkön kívül egyéb adalékok javítják a tápanyagok felszívódását, a bélrendszer egészségét és a tyúkok jólétét, emellett javítják a takarmány hasznosulását és csökkentik a környezetszennyezést. Így gondoskodunk állatainkról és a környezetünkről is!

A víz alapvető szerepe

A víz a tyúkok takarmányozása során alapvető fontosságú. Minőségének kiválónak kell lennie, ezért rendszeresen elemzik a kémiai és mikrobiológiai összetételét. A tyúkok napi vízfogyasztását is folyamatosan nyomon követik, mivel bármilyen eltérés jelezheti a rossz vízminőséget vagy egy esetleges betegséget, amit kezelni kell. Emellett rendkívül fontos, hogy az ivórendszerek hatékonyan működjenek, elkerülve ezzel a pazarlást. A folyamatos ellenőrzések biztosítják, hogy az itatórendszerek jól működjenek, és ne legyen felesleges vízveszteség.

A tyúkok emésztése

A tyúkok emésztése rövid ideig, mindössze 3-4 órahosszáig tart, ez idő alatt a takarmány áthalad a teljes emésztőrendszerükön. A szénhidrátokból, fehérjékből, zsírokból, vitaminokból és ásványi anyagokból, valamint némi rostból álló étrendjük kiváló állapotban tartja emésztőrendszerüket.

Hatékony és fenntartható állattenyésztés

A tojástermelés ugrásszerűen fejlődött az elmúlt években. A tyúkgenetika és a takarmányozás, a különböző tartási rendszerek, a madarak egészsége és jóléte, a gazdálkodás és a fenntarthatóság terén elért innovációk a modern, hatékony és fenntartható tojástermelés alappillérei.

A tojótyúkok genetikailag sokat fejlődtek az elmúlt években. A genetikusok kiválasztják a legtermékenyebb tyúkokat, akik sokkal nagyobb mennyiségű tojást képesek előállítani a lehető legkisebb környezeti terhelést okozva ezzel. A tojótyúkok ma már szupertermékenyek, egy kilogramm tojás előállításához csak körülbelül 2 kiló takarmányt fogyasztanak, ami évente több, mint 300 tojás lerakását teszi lehetővé! A termelés mellett a betegségekkel szembeni ellenálló képességük, a tojás minősége és eltarthatósága is javult, más értékes tulajdonságok mellett.

Egy másik nagyon érdekes szempont a gazdaságok környezeti hatását csökkentő technikák alkalmazására irányul a tyúktakarmányozástól kezdve a trágyakezelésen át, a jobb elhelyezésig.

Az európai termelők világviszonylatban úttörők, mivel az újításokat gyorsan bevezetik a gazdaságokban, teszik ezt egyrészt azért, mert az európai termelési modell szabályként fogadja el azokat, vagy azért, mert a tyúkok és a termelők számára javulást eredményezhetnek.

Ennek eredményeként a termelők jelentősen csökkentették a természeti erőforrások felhasználását és a környezetbe történő kibocsátást, miközben növelték a tyúkok jólétét és a tojástermelést. Minden apró dolog számít, ugyanis ezek összeadódnak, ahogy a mondás tartja: sok kicsi sokra megy.

Most már Te is tudod, hogyan biztosítják a tyúkok jólétét, mennyi innovációt és elkötelezettséget fektetnek a termelők a munkájukba azért, hogy minden nap a legfrissebb, legtartósabb és legegészségesebb tojások kerülhessenek az asztalodra!

Források: 1, 2, 3, 4 és 5

Kövessen minket!

kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦