Fenntartható termelés

Állatjólét

Kiváló minőségű tojás  – egészséges, jól gondozott tyúkoktól

A haszonállatok jóléte az Európai Termelési Modell (EPM) egyik alappillére. A kezelési, szállítási, tartási és vágási feltételeket szabványok, előírások, jogszabályok határozzák meg, amelyek olyan tudományos és tartástechnológiai kritériumokon alapulnak, melyek biztosítják, az állatok összes szükségletének kielégítését

A tojástermelők számára a tyúkok egészsége és kényelme elsődleges fontosságú, ezért elkötelezettek a tojótyúkok egészségügyi ellenőrzésére és jólétére vonatkozó szigorú uniós előírások iránt.

A ketrecben nevelt tojótyúkokat feljavított ketrecekben tartják (nagyobb térrel és felszereléssel a legtöbb harmadik országban engedélyezett hagyományos ketrechez képest). Az illetékes hatóságok figyelemmel kísérik és ellenőrzik a jóléti előírások alkalmazását a gazdaságokban.

A szakemberek a  tojótyúkok egészségi állapotát is folyamatosan figyelemmel kísérik és ellenőrzik. Teszik ezt azért is, mert a madarak olyan betegségben is szenvedhetnek, amely az embereket is megbetegítheti. Ennek elkerülése érdekében az EU ún. szalmonella-ellenőrzési programokat vezetett be a tojótyúktelepeken, melynek célja, hogy minimalizálható és első sorban megelőzhető legyen a humán megbetegedés. Emellett a madárinfluenza előfordulását is figyelemmel kísérik. Bármelyik betegség észlelése szigorú ellenőrző intézkedéseket tesz szükségessé ezek megszüntetésére. A termelők és a gazdaságok egészségügyi protokolljaiért felelős állatorvosok aktív szerepet játszanak ezekben a feladatokban (lásd az „Első az élelmiszerbiztonság” című részben).

Minden fogyasztónak a számára megfelelő tojást

Az EU meghatározza a lehetséges tojástermelési rendszereket, azok jellemzői és felszereltségük alapján:

1. biotartás.

2.szabadtartású termelés,

3. alternatív (mélyalmos, madárházas) tartás,

4. berendezett ketreces tartás,

A termelési módot a csomagoláson és a tojáshéjon (kóddal) fel kell tüntetni  annak érdekében, hogy a fogyasztó számára minden információ rendelkezésre álljon.

Az Európai Termelési Modell szerint előállított összes tojás, függetlenül a termelési rendszertől, azonos minőségű. Más szóval, nincs „jobb” tojás csak azért, mert egyik vagy másik tartásmódból származik. Az EU-ban engedélyezett összes gazdaság – függetlenül az ott alkalmazott tartásmódtól – a tojótyúkok jólétére és egészségére vonatkozó legmagasabb szintű előírásokat alkalmazza. Egyetlen tartási rendszer vagy termelési mód sem garantálja önmagában a magasabb szintű állatjólétet, minőséget vagy tápértéket.

Fenntarthatóság

A gazdaságok környezeti hatásának csökkentése a rendelkezésre álló legjobb technológiák révén

Az ETM az európai mezőgazdasági üzemek környezeti terhelésének csökkentését célzó konkrét előírások alkalmazásáról rendelkezik. Az üzemeknek az elérhető legjobb technológiákat kell alkalmazniuk a környezetbe történő káros gázkibocsátás, a víz- és energiafogyasztás csökkentése, valamint a mezőgazdasági melléktermékek és hulladékok megfelelő felhasználása, illetve kezelése érdekében.

Környezeti szempontból a tojástermelés legjelentősebb mellékterméke a baromfitrágya. Környezeti hatása már a keletkezése előtt csökken, mivel a tyúkok nagyon hatékonyan hasznosítják a tápanyagokat, és a szükségleteiknek tökéletesen megfelelő takarmánnyal etetik őket, ami csökkenti a trágyában lerakódó nitrogén- és foszformennyiséget, ami negatív hatással lehet a környezetre.

FENNTARTHATÓSÁG

Ezenkívül a trágyát úgy gyűjtik össze és kezelik, hogy a lehető legkisebb legyen a szennyező gázok kibocsátása. A baromfitrágyát tápanyag- és szervesanyag-tartalma miatt általában a mezőgazdasági talajok kiváló minőségű szerves trágyájaként használják.

Az Európai Tojástermelési Modell valamennyi termelési rendszere fenntartható. A leghatékonyabb és a legkisebb környezeti hatással rendelkezik a ketreces tartás, mivel kevesebb erőforrást igényel (talaj, víz, takarmány, tyúkok, munkaerő, stb.), mint az alternatív rendszerek (mélyalmos és madárházas, szabadtartás és biotermelés) ugyanannyi tojás előállításához.

Minőség

Európai tojás –  kiváló minőség és frissesség

Az Európai Termelési Modell (ETM) garantálja, hogy a piacra kerülő tojások a legjobb minőségűek és frissek legyenek. Ennek érdekében az EU-ban termelt tojások a tojásrakástól számított 1-3 napon belül piacra kerülnek.

Az Európai Unióban termelt összes tojást szigorú követelmények szerint termelik és forgalmazzák – a fenntarthatóság, az állategészségügy és állatjólét, valamint az élelmiszerbiztonság legmagasabb szintű követelményei szerint.

A MEP azt is ellenőrzi, hogy a további minősítések vagy előírások hatálya alá tartozó tojások megfelelnek-e az előírásokban meghatározott különleges forgalmazási követelményeknek.

Világos információk

Az Európából származó tojások csomagolásán többek között a tartási rendszerre, a frissességre, a tojások méretére és a tyúkok takarmányozására vonatkozó információk szerepelnek. Ezenkívül különböző kiszerelések léteznek, a vásárlók igényeitől és preferenciáitól függően.

Biztonság

Az európai tojás = biztonságos tojás

Az Európai Unióban a tojásokat a termelőtől a fogyasztóig történő eljutásig szigorúan ellenőrzik annak érdekében, hogy biztosítsák, hogy ezek kiváló minőségű, friss, egészséges és biztonságos élelmiszerek legyenek.

Az egyes országok illetékes hatóságai biztosítják, hogy a tojások előállítása, osztályozása, forgalmazása és feldolgozása során a higiéniai előírásokat betartsák és alkalmazzák mind a termelő  gazdaságokban, mind a csomagolóközpontokban, mind pedig a a tojásfeldolgozó üzemekben.

Minden gazdaságban van egy felelős állatorvos, aki meghatározza és végrehajtja a legmegfelelőbb egészségügyi programokat annak érdekében, hogy a tyúkok egészségesek és a termelt tojások biztonságosak legyenek. A tyúkokat beoltják a legfőbb betegségeik ellen, hogy megvédjék őket azoktól,valamint a gazdaságban szigorú biobiztonsági protokollokat alkalmaznak, melynek eredményességét gyakori ellenőrzésekkel támasztják alá.

HACCP ellenőrzési rendszer

Az élelmiszerbiztonság garantálása érdekében az ágazatban működő üzemek a HACCP-rendszert alkalmazzák a tojás válogatása, csomagolása és feldolgozása során.

A hatósági állatorvosok ellenőrzik a gazdaságokat, a csomagolóközpontokat és a többi ágazati szereplőt (feldolgozókat, üzleteket), hogy megbizonyosodjanak az egészségügyi és élelmiszer-higiéniai előírások betartásáról a teljes élelmiszerláncban.

Miután a tojás forgalomba került, az élelmiszer tárolása és elkészítése során a higiénikus kezelés, a megfelelő konyhatechnológia elengedhetetlen annak érdekében, hogy elkerüljük megbetegedéseket és a tojás számos táplálkozási és egészségügyi tulajdonságát maximálisan ki tudjuk használni.

HACCP ELLENŐRZÉSI RENDSZER