Tojás: egy táplálkozás-élettani csoda, amely táplálja a testet és az elmét

 

Napjainkban kevés olyan élelmiszer létezik, amely felér a tojás sokoldalúságával és tápértékével. A tojás a magyar gasztronómia egyik közkedvelt alapanyaga, gondoljunk csak a rántottára vagy a tojásos lecsóra, amik igazi magyar, kulináris kincsek. A tojás nemcsak finom íze és sokoldalú konyhai felhasználása miatt népszerű, hanem táplálkozási előnyei miatt is, hiszen egyszerre gondoskodik a test és a lélek egészségéről.

Létfontosságú tápanyagok minden egyes falatban

A tojás táplálja a testet és az elmét. De hogy mit is jelent ez? A válasz a benne lévő tápanyagokban keresendő. A tojás saját, természetes csomagolásába rejtve (tojáshéj) teljesértékű, könnyen emészthető fehérjéket, fontos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Kiváló fehérjeforrás, ezen túlmenően pedig egészséges zsírsavak, vitaminok (A, B3, B5, B12, D, E, folsav), ásványi anyagok – mint a vas, a foszfor és a cink – tökéletes kombinációja. Ezek a tápanyagok hozzájárulnak a fáradtság és a kimerültség csökkentéséhez (vas és B12-vitamin, B2-, B3…), az izmok (fehérjék), a csontok (foszfor, D-vitamin…), valamint a bőr és a nyálkahártyák (biotin, B3-, A-vitamin…) egészségének fenntartásához.

Nemcsak a testet, de az elmét is táplálja

A tojás a benne lévő tápanyagok révén testünk karbantartása mellett hozzájárul a megfelelő kognitív, pszichológiai és idegrendszeri működéshez is. Ebben a biotin, a niacin (B3-vitamin), a B2- és a B12-vitamin, a vas és a cink játszanak fontos szerepet. A pantoténsav pedig hozzájárul a normális szellemi teljesítményhez.

A tojás számos tápanyag minőségi forrása

A tojás a következő tápanyagok forrása: A-vitamin, E-vitamin, riboflavin, niacin, folsav, vas, cink és szelén, amelyekből 100 g (azaz két közepes méretű tojás) elfogyasztása a napi bevitel (RDA) több, mint 15%-át biztosítja. Magas a B12-vitamin-, biotin-, D-vitamin-, pantoténsav- és foszfortartalma is, amelyből 100 g elfogyasztása (két közepes méretű tojás) az ajánlott napi mennyiség több, mint 30%-át biztosítja.

A tojás az alábbi vitaminok és ásványi anyagok forrása

A táblázat azt mutatja, hogy mely vitaminok, ásványi anyagok találhatók meg nagyobb mennyiségben a tojásban, és az ajánlott napi bevitel hány százalékát biztosítja száz gramm, azaz két közepes darab tojás elfogyasztása.

Vitaminforrás

Ajánlott napi bevitel százaléka *

A-vitamin (µg)

28,4
E-vitamin (mg) 15,8
Riboflavin (mg) 26,4
Niacin (mg) 20,6
Folsav (µg) 25,6
Vas (mg) 15,7
Cink (mg) 20
Szelén (µg) 18,2

 

A tojás számos vitaminban és ásványi anyagban gazdag 

A táblázat azt mutatja, hogy mely vitaminok, ásványi anyagok találhatók meg nagyobb mennyiségben a tojásban, s az adott vitaminból, ásványi anyagból az ajánlott napi bevitel hány százalékát biztosítja száz gramm, azaz két közepes nagyságú tojás elfogyasztása.

Gazdag Ajánlott napi bevitel százaléka*
D-vitamin (µg)  36
B12-vitamin (µg)  84
Biotin (µg)  40
Pantoténsav (mg)  30
Foszfor (mg)  30

 

* Az ajánlott napi bevitel százalékos aránya 100 g-ra (két közepes tojás vetítve)

Összegezve, ha reggelire elfogyasztunk két főtt tojást, akkor a napi B12-vitamin-szükségletünk több mint háromnegyedét, a javasolt biotinmennyiség majdnem felét, D-vitamin, foszfor, pantoténsav, A-vitamin és riboflavin-igényünk több, mint negyedét fedezzük. Lenyűgöző, nem igaz? Ezért mondják, hogy a tojás az egyik legnagyobb csoda az étrendünkben.

Sokoldalú és létfontosságú ásványi anyagok forrása

A tojás nemcsak növekedésünkhöz és fejlődésünkhöz járul hozzá, hanem segíti a kognitív funkciók fenntartását is és olyan kevesek által ismert tápanyagokban is gazdag, mint a szelén és a cink.

Napi két tojás elfogyasztása biztosítja a felnőttek számára szükséges napi szelénmennyiség több, mint 18%-át. A szelén antioxidáns hatású ásványi anyag, amely hozzájárul a normál haj és köröm fenntartásához, az immunrendszer megfelelő működéséhez és a sejtek oxidatív károsodás elleni védelméhez.

A tojás egy másik létfontosságú ásványi anyag, a cink forrása is. Napi két tojás elfogyasztása fedezi egy felnőtt ajánlott cink bevitelének egyötödét. A cink hozzájárul a makrotápanyagok anyagcseréjéhez, a DNS-szintézishez, a sejtosztódás folyamatához, valamint a csontok, a bőr, a köröm, a haj és a látás normál állapotának fenntartásához. Emellett kiemelkedő szerepet játszik az immunrendszer megfelelő működésében, védi a sejteket az oxidatív károsodástól, valamint hozzájárul a normál kognitív funkciók fenntartásához is.

Hosszan tartó energia biztosítása

A tojás képes biztosítani a napi tevékenységeinkhez szükséges energiát. A fehérje és az egészséges zsírok egyensúlyának köszönhetően a tojás órákon át jóllakottságérzetet biztosít és nem okoz vércukorszint-ingadozást. Főzve, sütve vagy a különféle ételek összetevőjeként, a tojás egy sokoldalú táplálék, amely csökkenti a fáradtságot és a kimerültséget, valamint hozzájárul az agyunk megfelelő működéséhez, emellett pedig segít, hogy jókedvűen és fókuszáltan tudjuk elvégezni a napi feladatainkat.

Ha szeretnél többet megtudni a tojás egészségügyi és táplálkozás-élettani hatásairól, az Európai Termelési Modellről, vagy ha érdekelnek a receptjeink, látogass el a honlapunkra, ahol felfedezheted a tojás erejét és minden olyan előnyét, amellyel táplálja a testet és az elmét!

Kövessen minket!

kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦