Korunk globális népbetegsége: az élelmiszerpazarlás

 

Az élelmiszerpazarlás korunk globális problémái közé tartozik, különösen azért, mert nyomást gyakorol bolygónk véges természetei erőforrásaira, valamint a társadalmat és a gazdaságot tekintve is igen jelentős következményekkel járhat. Az Európai Unió emiatt intézkedéseket vezetett be az élelmiszer-veszteség és az élelmiszer-pazarlás csökkentésére annak érdekében, hogy 2030-ra a felére csökkenjen az egy főre jutó élelmiszer-hulladék mennyisége.

A Tanács jelenleg az élelmiszer-hulladék csökkentésére vonatkozó célkitűzésekkel kapcsolatban újabb lehetséges intézkedésekről tárgyal.

 

Nézzük a pontosabb számokat!

Az Európai Unióban évente körülbelül 59 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik, ami nagyjából 131 kilogrammratehető személyenként.

Az élelmiszerhulladék:

– 53%-a háztartásokban,

– 20%-a feldolgozóiparban,

– 11%-a gyártásban,

– 9%-a éttermekben és szolgáltatásokban,

– 7%-a kiskereskedelemben és forgalmazásban keletkezik.

 

Az élelmiszerpazarlás korunk egyik legjelentősebb problémái közé tartozik, ugyanis kihat nemcsak a környezetünkre, hanem a gazdaságra és a társadalomra is. Környezeti szempontból az élelmiszerpazarlás okozza az Európai Unió élelmiszerrendszere által kibocsátott üvegházhatású gáz 16%-át. Gazdasági tekintetben az élelmiszerpazarlás közel 132 milliárd euró kárt is okozhat évente. Az Unióban körülbelül 33 millió ember él, aki csak kétnaponta engedhet meg magának egy teljes étkezést, mindeközben az élelmiszerpazarlás mértéke nagyon magas. Emiatt az Európai Unió célul tűzte ki a pazarlás visszaszorítását: 2030-ra a legfőbb célkitűzés felére csökkenteni az egy főre jutó élelmiszer-hulladék mennyiségét.

 

Uniós kezdeményezések (szakpolitikai):

– hulladékokról szóló keretirényelvek megfogalmazása,

– a körforgásos gazdaságra vonatkozó terv kialakítása,

– a „termelőtől a fogyasztóig” stratégia kezdeményezése.

 

Az élelmiszerpazarlást az alábbi intézkedésekkel lehet csökkenteni vagy megelőzni:

​Megelőzés: a fő cél az élelmiszerpazarlás csökkentése, tehát az élelmiszerfelhasználás során minél kevesebb veszteség generálása.

♻️​ Újrafelhasználás: emberi fogyasztás céljából vagy a rendeltetés módosításával (például állati takarmányként).

👨🏼‍🌾​Újrafeldolgozás: a melléktermék felhasználása, valamint a tápanyagok újrafelhasználása (például komposztként).

🔥​Hasznosítás: égetés energetikai hasznosítási célból.

 

Íme, néhány EU-s intézkedés:

– A nyomon követés és az adatgyűjtés fejlesztése,

– Kiemelt hangsúly fektetése az élelmiszerpazarlásra,

– A nemzeti intézkedések megvalósításának rendszeres kiértékelése (2018, 2020),,

– Az el nem adott élelmiszeripari termékek jótékonysági adományozásának elősegítése és támogatása,

– Uniós platform létrehozása az élelmiszerpazarlást megakadályozó intézkedések meghatározására.

 

Hogy mit tehetsz Te személyesen ez ellen?

Ha a fehérjebevitelt tojással fedezed, akkor csökkentheted a háztartásodban megjelenő élelmiszerpazarlást is, ugyanis a tojás nemcsak sokoldalúan elkészíthető, hanem egy teljeskörűen felhasználható anyag is. A tojáshéjat számos célra fel tudod használni a főzés után így nem keletkezik háztartási hulladék. Mutatunk néhány példát erre is:

1. Csigák elrettentése: ha tojáshéjat szórunk a kertbe, a csigák nem tudnak anélkül átkelni rajta, hogy ne okozna kárt a tojáshéj bennük.

2. Ízületi fájdalmak kezelése: az összezúzott tojáshéjat tegyük befőttesüvegbe és öntsünk rá almaecetet. Körülbelül 2 napig hagyjuk állni, amíg a tojáshéj fel nem oldódik. Ezt követően dörzsöljük a sajgó ízületekbe a keveréket, ugyanis a tojáshéj glükozamin, hialuronsav és kollagén tartalma segíti az ízületek regenerálódását.

3. Komposzt: a tojáshéj kiváló lehet komposztba is!

4. Arcpakolás: a tojáshéj bőrradírként is funkcionál, valamint eltávolítja az elhalt hámsejteket. Keverjük össze az összezúzott tojáshéjat egy felvert tojásfehérjével és vigyük fel a bőrünkre. Az eredmény garantált!

5. Főzz jobb kávét: ha úgy érzed, túl savas a kávéd, keverj a kávéhoz egy zúzott teáskanál tojáshéjat. Mivel a tojáshéj lúgos, semlegesíti a kávé savtartalmát, ezáltal selymesebb íze lesz.

6. Termőföld gondozás: Szórj a termőföldbe morzsolt tojáshéjat és töltsd fel tápanyaggal a táptalajt!

7. Nehezen hozzáférhető helyek tisztítása: ha unod már, hogy a vázát nem tudod rendesen megtisztítani, akkor a mosogatószerbe tegyél összemorzsolt tojáshéjat! Az eredmény garantáltan jó lesz 😉

 

Ne feledd! Az élelmiszerpazarlás csökkenthető, ha mindenki csak egy kicsit jobban odafigyel a környezetére. Fogyassz Te is tojást kreatív és hatékony módon, valamint használd fel a héjat a pazarlás elkerülése érdekében! 🙏​

tojáshéj

Forrás: 1 és 2

Kövessen minket!

kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦ kapcsolódó bejegyzések ♦